Är det sortens namn? Var finns den typen av orkidé att köpa? Skulle vilja ha en sån som kan blomma som bilden ovan .
Skulle vilja få lite Tips & Tricks på hur man får en planta att blomma mycket?
Nyckelord: Phalaenopsis Cleopatra, Phalaenopsis
Jag skulle tro att den där råkat ut för utställarnas piffande...
Specialgödning för extra mycket blommande, och sen styrning med temperatur, gödningen i fråga, ljus, och säkerligen hormoner, för att få en miljard blomstänglar, där knopparna öppnar sig samtidigt.
Holländarnas special!
Perfekta förhållanden - allt som plantan behöver - och mer därtill.
Pang en temperatursäknning så skjuter alla stänglar.
Denna har naturligtvis också hybridiserats till en Hulkblommare.
Efter denna blomning kan troligtvis köparen aldrig närma sig det vi ser på bilden.
Ser nästan grotesk ut!
Dom har förresten fuskat lite, det är två bladrosetter i krukan.
Och jag håller med Ninalina, det är inte så snyggt. Inte orkidé helt enkelt, det är...gardiner.
Det är orkideernas svar på Belgian Blue, skulle jag säga. Övergödda monster, som inte ser särskilt naturliga ut...
Tacka vet jag plantor som är monterade utan ståltråd/nät/motsv...
Jag håller med tidigare talare,man blir mest häpen ...
och allt detta, som jag i mångt och mycket håller med om, till trots: inte skulle jag säga nej tack om nån ville ge den till mig Bara för att få uppleva överdådet på nära håll och frossa!
Det är fullt möjligt att få så många blommor. Min mormor får den att blomma på det viset, men hon har tyvärr inte lyckats ge mig en förklaring. Saken är att hon knappt sköter om plantan. Det enda hon gör är att hon ställer krukan(med hål) i ett skål vatten så att det kommer upp till hälften av krukan. Ja, det är sant. Det är helt otroligt det jag har sett! Ska försöka få en bild på underverket efter nyår.
Odlarnas "hemlighet" är att odla plantorna under en längre tid mycket varmt och skuggigt, hög luftfuktighet är ett måste, för att plötsligt sänka temperaturen under några veckor på vintern, öka ljusstyrkan och ge dem fosforrik näring. Detta stimulerar en mycket kraftig blomning men för att den ska blir något åt det hållet som på bilden krävs det också att plantan är gammal. En äldre, väletablerad planta med goda gener (köp något med namn och stamtavla) brukar alltid blomma väldigt bra med rätt skötsel.
Peter, är blomman på bilden din mormors? Att Phalaneopsis gillar semihydro finns det många som kan vittna om, men har din mormor vanlig barkkompost?
Magnus, den där bilden är inte min mormors planta, den är från moderatorns hemsida. Jag sa att jag skulle återkomma med bilden efter nyår:). Hon har två liknande plantor. Nej, hon använder ingen barkkompost och hon har dessutom inte odlat om den. Fick idag reda på att det vattnet hon ställer i är med orkidé-näring. Det konstiga är att hon inte byter ut vattnet, det har säkert med det biologiska att göra och det borde du ha mer koll på, det är väl det du läser till? :p Även om du vet hur man går tillväga måste man nog köpa din patent.
Nja. Jag är kemist och inte biolog. Dock har vi både biokemister och biologer på institutionen. Dom odlar spenat och cyanobakterier, inga orchideer
Just fenomenet med många ?flashiga? samtidigt öppna blommor som på bilden ovan hittar man hos många Doritaenopsis (dvs hybrider mellan Phaleanopsis och Doritis, fast enligt den senaste taxonomiska uppdateringen tillhör nu Doritis Phaleanopsis släktet så alla Doritaenopsis hybrider borde alltså bli Phaleanopsis hybrider).
Ingen personlig favorit men vad sägs om detta monster
Doritaenopsis Sweet Wine `Empress'
Hmm,nästan lite "vulgär " ?Känns i alla fall inte naturlig ! Fast det är ju olika i tycke o smak.
Monika
Osymmetrisk bakgrund stör orkidéns blomfulländning.
Jisses då!
Dock inte hormoner, det här de tvåhjärtbladiga växterna till...
Jag var bara tvungen:-)
Thomas
Så Orkidéer svarar inte på auxinbehandling?
För att svara på frågor och skriva kommentarer, Logga In eller Bli Medlem Nu.
Annat av En person som inte är medlem längre: Frågor · Dagbok · Bilder · Önskningar · Butik
Härlig kommers mellan oss medlemmar. Några av alla varor:
Var söndag och onsdag är det auktion, om vi medlemmar vill. Alla kan lägga upp objekt. Läs mer.
Auktionsklockan var 06:55:27 när sidan laddades.
Det finns just nu inga aktuella auktioner.
Beställ orkidéer tillsammans med andra OrkidéPrat-medlemmar.
Det finns inga aktuella sambeställningar just nu.
Alla medlemmar kan lägga till evenemang i kalendern. Läs mer.
Det finns just nu inga evenemang inskrivna för de närmaste dagarna.
Alla aktuella & framtida evenemang
Prata orkidéer med OrkidéPrats medlemmar, i 'verkligheten'.
Vi pratar inte bara. Här är exempel på saker vi gör tillsammans:
Projekt Paphiorangis. A.k.a. "The Fantastic Paphiorangis Project Of 2009". Vi odlar Aerangis och Paphiopedilum och derar med oss av våra erfaranheter.
Projekt Ulla. Cypripedium-odling i grupp.
Projekt Flaskbarn. Från små, små fröplantor till blommande orkidéer.
Projekt Cattleya. Vi odlar Cattleyor tillsammans, men var för sig. Vem får första blomningen?
Svenska Orkidésällskapet (SOS) verkar för att främja orkidéintresset i Sverige samt för att skydda alla orkidéer.
Bli medlem och få tidningen ORKIDÉER 6 gånger per år. Kontakta Malin som är medlemsansvarig:
Solstråle här på OrkidéPrat,
skicka e-post,
besök orkidesallskapet.se
Cattleya-kurs
Mikael Gustafsson bjuder in oss alla att ta del av hans stora kunskap om släktet Cattleya och dess odling.
Hela kursen i PDF för nedladdning / utskrift (2MB)
Moment 1: Välkomna till Cattleya-kursen
Moment 4: labiata, jenmanii, lueddemanniana
Moment 6: percivaliana, schroederae
Moment 8: warneri, warszewiczii var Sanderiana, bowringiana, skinneri
Du får använda vissa texter och bilder på OrkidéPrat fritt.
Ansvarig utgivare: Björn Johansson, www.neovita.com/orkideer
Info om neovita, policy kring sekretess och cookies, kontaktmöjligheter