Jag har äntligen fått hem mina lerrör och funderar på att testa Aerangis citrata på ett, tror ni det är en bra idé? Jag tänkte ha röret (och plantan ) i skåpet ändå men jag funderar på att testa att montera den på ett rör som en kul grej.
Citrata vill väl ha det lite fuktigare än andra Aerangisar vad jag förstår, tror ni det kan bli bra? Sen har jag ju sett en supersnygg D. loddigesii på rör oxå här på forumet så det är jag oxå sugen på
Nyckelord: lerrör, aerangis citrata
Ingen som har en teori...
Jag har en mini-cattleya på ett rör i fönstret och den trivs jättebra. Inga problem där. Men jag har monterat om alla de som jag hade på lerrör i mitt varmskåp då algerna som gärna växer på de våta rören lockade till sig ett litet kryp som trivdes jätte bra på rören men verkade inte gå på orkidéerna. Nu när jag har tagit ur alla rör har jag inte sett röken av krypet. Men annars gillar jag "looken" med lerrör... synd bara att jag inte kan ha dem i skåpet.
Nämen yiack inga bugs för mig!!! Fy vilken äcklig sak !!
Tack för era svar oxå förresten Jag får testa då helt enkelt, kul höra att det funkar för er och att du ingse även har testat med en citrata Jag testar med nakna rör då om det går annars tar jag lite vitmossa.
Hej Valkyrie,
Jag tror jag har lyckats identifiera de små runda djuren. Euzetes globulus
Så här beskrivs dom.
"Oribatid turtle-mites are among the most numerous of the micro-arthropods. This millimeter-long species feeds on fungi."
Dom livnär sig alltså på svamp och sannolikt svampsporer och får därmed räknas till nyttodjur i våra sammanhang..
Helena: Ja, det kan ju mycket väl vara sådana också. Tack så mycket för identifieringen. Vilket som... Jag har bara lite svårt för kryp i sådana mängder... även om de är nyttodjur.
Nu har jag monterat citratan på röret men jag undrar hur fuktigt det ska vara egentligen? Jag ser ju inget vatten på ytan av röret, man ser ju att leran är fuktig på färgen men den klarar inte att fukta mossan t ex. Så nu sprayar jag den ändå. Men det ser ju iaf trevligt ut fast jag hade väntat mig lite mer fukt...
För att svara på frågor och skriva kommentarer, Logga In eller Bli Medlem Nu.
Härlig kommers mellan oss medlemmar. Några av alla varor:
Var söndag och onsdag är det auktion, om vi medlemmar vill. Alla kan lägga upp objekt. Läs mer.
Auktionsklockan var 16:53:13 när sidan laddades.
Det finns just nu inga aktuella auktioner.
Beställ orkidéer tillsammans med andra OrkidéPrat-medlemmar.
Det finns inga aktuella sambeställningar just nu.
Alla medlemmar kan lägga till evenemang i kalendern. Läs mer.
Det finns just nu inga evenemang inskrivna för de närmaste dagarna.
Alla aktuella & framtida evenemang
Prata orkidéer med OrkidéPrats medlemmar, i 'verkligheten'.
Vi pratar inte bara. Här är exempel på saker vi gör tillsammans:
Projekt Paphiorangis. A.k.a. "The Fantastic Paphiorangis Project Of 2009". Vi odlar Aerangis och Paphiopedilum och derar med oss av våra erfaranheter.
Projekt Ulla. Cypripedium-odling i grupp.
Projekt Flaskbarn. Från små, små fröplantor till blommande orkidéer.
Projekt Cattleya. Vi odlar Cattleyor tillsammans, men var för sig. Vem får första blomningen?
Svenska Orkidésällskapet (SOS) verkar för att främja orkidéintresset i Sverige samt för att skydda alla orkidéer.
Bli medlem och få tidningen ORKIDÉER 6 gånger per år. Kontakta Malin som är medlemsansvarig:
Solstråle här på OrkidéPrat,
skicka e-post,
besök orkidesallskapet.se
Cattleya-kurs
Mikael Gustafsson bjuder in oss alla att ta del av hans stora kunskap om släktet Cattleya och dess odling.
Hela kursen i PDF för nedladdning / utskrift (2MB)
Moment 1: Välkomna till Cattleya-kursen
Moment 4: labiata, jenmanii, lueddemanniana
Moment 6: percivaliana, schroederae
Moment 8: warneri, warszewiczii var Sanderiana, bowringiana, skinneri
Du får använda vissa texter och bilder på OrkidéPrat fritt.
Ansvarig utgivare: Björn Johansson, www.neovita.com/orkideer
Info om neovita, policy kring sekretess och cookies, kontaktmöjligheter