Detta är en primärhybrid bestående av Dendrobium cuthbertsonii `rojo x xanthinum´ X Dendr. glomeratum 4n.
Tyvärr har det börjat dyka upp försäljare som kallar de här och liknande hybrider för just cuthbertsonii. Synd, dels för att artfreak känner sig lurade (med enbart artnamnet kan de ta mer betalt) dels tycker jag att de mycket väl förtjänar sin plats på egna meriter
Plantorna växer bättre och blir större men de förlorar lite av lystern hos cuthbertsonii.
Fläckarna på bladen härrör från förra året när jag skulle spruta med "Radar" mot div. flygfän. Radar visade sig innehålla Pyretrum och det tål inte orkidéer från Nya Guinea. Nya blad är gröna och fina.
Nyckelord: Dendr cuthbertsonii hybrid.
Väldigt vacker tål de något varmare än cuthbert ?
Ja, de tål högre temp än vad Den. cuthbertsonii gör. Förmodligen klarar de samma som cattleyor bara luftfuktigheten är ca 70% eller mer under delar av dygnet. 2018 var det en dansk säljare som hade några stycken på utställningen i Lunds Botaniska. Ecuagenera har flera olika korsningar men de blir dyra eftersom de troligen inte kommer till Sverige. De skickar dock från andra håll i Europa med tillägg för frakt.
Polska Orchid Garden har för tillfället en korsning, tidigare hade de flera. Dock är deras plantor små. Står det FS så är de inte ens NFS.
Trevligt med ater, man kan titta på karta och kolla upp hur de växer och dess villkor som måste till för att de ska trivas. Jag har testa med 3 cuthbertsonii och alla har dött, alltid sommartid när det har blivit för varmt. Nu har jag en hybrid köpt av omtalade dansken. Växer bra men har inte blommat. Jag odlar helst ater men går inte det då har jag gärna en hybrid. Tittar man på din hybrid är tjusningseffekten lika stor som artens tycker jag
Jag brukar handla av Orchid Garden på Ebay. Nu senast en jätteplanta av Angraecum eburneum. Har alltid fått fina plantor.
Ska kolla upp denna du säger att de har
Jag såg att Schwerter hade en liknande till salu just nu. Härliga färger
Läcker!
Mvh
Mikael
För att svara på frågor och skriva kommentarer, Logga In eller Bli Medlem Nu.
Härlig kommers mellan oss medlemmar. Några av alla varor:
Var söndag och onsdag är det auktion, om vi medlemmar vill. Alla kan lägga upp objekt. Läs mer.
Auktionsklockan var 23:27:29 när sidan laddades.
Det finns just nu inga aktuella auktioner.
Beställ orkidéer tillsammans med andra OrkidéPrat-medlemmar.
Det finns inga aktuella sambeställningar just nu.
Alla medlemmar kan lägga till evenemang i kalendern. Läs mer.
Det finns just nu inga evenemang inskrivna för de närmaste dagarna.
Alla aktuella & framtida evenemang
Prata orkidéer med OrkidéPrats medlemmar, i 'verkligheten'.
Vi pratar inte bara. Här är exempel på saker vi gör tillsammans:
Projekt Paphiorangis. A.k.a. "The Fantastic Paphiorangis Project Of 2009". Vi odlar Aerangis och Paphiopedilum och derar med oss av våra erfaranheter.
Projekt Ulla. Cypripedium-odling i grupp.
Projekt Flaskbarn. Från små, små fröplantor till blommande orkidéer.
Projekt Cattleya. Vi odlar Cattleyor tillsammans, men var för sig. Vem får första blomningen?
Svenska Orkidésällskapet (SOS) verkar för att främja orkidéintresset i Sverige samt för att skydda alla orkidéer.
Bli medlem och få tidningen ORKIDÉER 6 gånger per år. Kontakta Malin som är medlemsansvarig:
Solstråle här på OrkidéPrat,
skicka e-post,
besök orkidesallskapet.se
Cattleya-kurs
Mikael Gustafsson bjuder in oss alla att ta del av hans stora kunskap om släktet Cattleya och dess odling.
Hela kursen i PDF för nedladdning / utskrift (2MB)
Moment 1: Välkomna till Cattleya-kursen
Moment 4: labiata, jenmanii, lueddemanniana
Moment 6: percivaliana, schroederae
Moment 8: warneri, warszewiczii var Sanderiana, bowringiana, skinneri
Du får använda vissa texter och bilder på OrkidéPrat fritt.
Ansvarig utgivare: Björn Johansson, www.neovita.com/orkideer
Info om neovita, policy kring sekretess och cookies, kontaktmöjligheter